yhdistystieto.fi Yhdistysarki helpommaksi yhdessä!

Ilmoitukset yhdistysrekisteriin

Muokkaa tätä artikkelia Näytä Wikin kategoriat. Näytä historia

Yhdistysrekisteri sisältää yhdistysten rekisterimerkinnät ja perustiedot. Yhdistysten lisäksi rekisterissä on mm. kauppakamareiden tietoja. Yhdistysrekisteri sisältää tiedot esimerkiksi yhdistyksen nimestä, rekisterinumerosta, nimenkirjoittajista sekä kotipaikasta. Rekisterin ylläpidosta vastaa Patentti- ja rekisterihallitus.

Rekisteröidyn yhdistyksen on ilmoitettava yhdistysrekisteriin alkuperäisen perusilmoituksen ja sen liitteiden lisäksi:

  • sääntöihin tehdyt muutokset
  • nimenkirjoittajien vaihtuminen (esim. puheenjohtajan vaihdos)
  • purkautumisilmoitus
  • osoitteenmuutos

Yhdistysrekisteri ei kuitenkaan sisällä tietoa esimerkiksi jäsenmäärästä tai taloudellisesta tilanteesta.Tyypillisesti yhdistysrekisteriä käytetään esimerkiksi nimenkirjoitusoikeuden tarkistamiseen tai yhdistyksen rekisterinumeron tarkistamiseen.

Kaikki muutokset voi tehdä sähköisesti Patentti- ja rekisterihallituksen sähköinen ilmoitus -sivulla. Tunnistautuminen tapahtuu pankkitunnuksilla. Muistathan, että kaikki viralliseen yhdistysrekisteriin tehtävät muutokset ovat maksullisia.

Etsi tietoa wikistä ja keskusteluista!
Rekisteröidy ilmaiseksi

Rekisteri ja Kotisivut yhdistykselle

Lue lisää!