yhdistystieto.fi Yhdistysarki helpommaksi yhdessä!

Keskustele ja kysy yhdistysasioista

Täällä suomalaiset yhdistysaktiivit keskustelevat yhdistystoimintaan liittyvistä asioista. Kysy kysymyksesi tai auta toisia asiantuntevalla vastauksellasi.

« Kaikki keskustelut

Yhdistyksen puheenjohtajan valinta

Yhdistyksen sääntöjen mukaan yhdistykselle valitaan syyskokouksessa tulevalle vuodelle puheenjohtaja ja johtokunta erikseen. Mikäli käy niin, että yhdistykselle ei löydy puheenjohtaa. Onko seuraava menettely mahdollinen tässä yksittäisessä tapauksessa. Joku jäsenistä esitää, että "Koska yhdistykselle ei löydy puheenjohtajaa esitän, että johtokunta valitsee keskuudestaan yhdistykselle puheenjohtajan järjestäytymiskokouksessaan."

Uutta Pölytön yhdistys -blogissa

Yhdistysavaimen blogissa kirjoitetaan yhdistyksistä ja netistä.
Lue uusin kirjoitus tästä!