yhdistystieto.fi Yhdistysarki helpommaksi yhdessä!

Keskustele ja kysy yhdistysasioista

Täällä suomalaiset yhdistysaktiivit keskustelevat yhdistystoimintaan liittyvistä asioista. Kysy kysymyksesi tai auta toisia asiantuntevalla vastauksellasi.

« Kaikki keskustelut

Yhdistyksen säännöt

Jos yhdistyksen vuosikokouksessa on sääntö, että kokouksessa käsiteltävät asiat on ilmoitettava hallitukselle 14 pv ennen kokousta, niin voiko itse kokouksessa ottaa muita asioita esille ja ne kirjataan pöytäkirjaan muut asiat.

Mikäli hallituksen toimikausi on 2-vuotta ja sääntöjen mukaan jäsenistä on erovuorossa kerrallaan puolet. Erovuoroisuus ratkaistaan ensimmäisellä kerralla arvalla, sen jälkeen vuoron mukaan. Tarkoittaako, että se että jo 1-vuoden jälkeen puolet hallituksesta on pakoitettu eroamaan?

Uutta Pölytön yhdistys -blogissa

Yhdistysavaimen blogissa kirjoitetaan yhdistyksistä ja netistä.
Lue uusin kirjoitus tästä!