yhdistystieto.fi Yhdistysarki helpommaksi yhdessä!

Keskustele ja kysy yhdistysasioista

Täällä suomalaiset yhdistysaktiivit keskustelevat yhdistystoimintaan liittyvistä asioista. Kysy kysymyksesi tai auta toisia asiantuntevalla vastauksellasi.

« Kaikki keskustelut

Eronneen hallituksen toimivalta

Yhdistyksessä, johon kuulun, koko hallitus ja puheenjohtaja erosivat taannoin välittömästi saatuaan yhdistyksen kokouksessa äänestyksessä olleessa asiassa epämieluisan lopputuloksen. Nyt eronnut hallitus yrittää saada uuden hallituksen valinnan lisäksi saman äänestyksessä olleen asian uudelleen seuraavaan yhdistyksen kokoukseen. Onko eronneella hallituksella oikeus päättää, mitä yhdistyksen kokouksen esityslistaan tulee uuden hallituksen valinnan lisäksi?

Uutta Pölytön yhdistys -blogissa

Yhdistysavaimen blogissa kirjoitetaan yhdistyksistä ja netistä.
Lue uusin kirjoitus tästä!